ΤΟΥΡΝΟΥΑ ACROPOLIS ACADEMY SUMMER TOURNAMENT - ΙΩΑΝΝΙΝΑ 17-20/7/2019

ΠΑΙΔΙΚΟ  (Κ16)
ΤΟΥΡΝΟΥΑ  ACROPOLIS  ACADEMY  SUMMER  TOURNAMENT
ΙΩΑΝΝΙΝΑ  17  ΕΩΣ  20  ΙΟΥΝΙΟΥ  2019

acr.ac.s.t a 5Επέστρεψε από τα Ιωάννινα η παιδική ομάδα του Α.Ο. ΚΑΣΤΕΛΛΑΣ όπου συμμετείχε στο Acropolis summer tournament. Στην τετραήμερη παραμονή της στην Ηπειρωτική πόλη η ομάδα μας έδωσε τέσσερα παιχνίδια με απολογισμό μία νίκη και τρεις ήττες. Στο πρώτο χρονικά ματς η Καστέλλα έχασε με συνοπτικές διαδικασίες 5 – 0 από τον ανώτερο Φωστήρα. Η μοναδική νίκη στο τουρνουά σημειώθηκε στο δεύτερο παιχνίδι και κάλλιστα μπορεί να λογιστεί ιστορικής σημασίας καθώς η ομάδα μας επικράτησε με 3 – 2 του Άγιαξ της Ηπείρου του θρυλικού Πας Γιάννινα. Στις λεπτομέρειες χάθηκε η είσοδος στον τελικό όταν στο ματς μπαράζ με την πρώτη ομάδα του β ομίλου τον Α.ο Σταυρακίου που λειτουργεί σαν σχολή του Ατρομήτου Αθηνών, η Καστέλλα παρά την καλή εμφάνιση που πραγματοποίησε έχασε με 2 – 0. Το τελευταίο παιχνίδι εναντίον του Ιωνικού Νικαίας ήταν αυτό που θα έκρινε την τρίτη θέση αλλά οι παίκτες μας χωρίς πολλές δυνάμεις καθώς είχαν αγωνιστεί λίγες ώρες νωρίτερα έχασαν με 3 – 0 από τον πιο ξεκούραστο και με περισσότερες λύσεις Ιωνικό με το σκορ να διαμορφώνεται στα τρία τελευταία λεπτά όπου σημειώθηκαν τα δύο από τα τρία τέρματα.

Α.Π.Ο. ΦΩΣΤΗΡΑΣ  ΤΑΥΡΟΥ  (2)  --  Α.Ο. ΚΑΣΤΕΛΛΑΣ  :  5 – 0

acr.ac.s.t b 1Δεν αξίζαμε να χάσουμε με τόσο βαρύ σκορ, ειδικά στο πρώτο ημίχρονο πιέσαμε και κυκλοφορήσαμε πολύ σωστά τη μπάλα και αξίζαμε κάποιο τέρμα. Οι παίκτες μας έδωσαν το 100 % αλλά μειονεκτούσαν έναντι των αντιπάλων τους σε σωματοδομή και δύναμη. Αυτά σε συνδυασμό με την μικρή τους ηλικία έδωσαν συγκριτικό πλεονέκτημα στον Φωστήρα που το εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο τρόπο. Η ομάδα του Ταύρου προηγήθηκε 2 – 0 στα πρώτα λεπτά. Μετά το δεύτερο τέρμα η ομάδα μας ανέβασε την απόδοση της και έως το τέλος του ημιχρόνου είχε δοκάρι με τον Καραπαναγιώτη και δύο καλά σουτ από τους Γιάννη Σιδέρη και Γιώργο Γιαννέλη. Η σθεναρή αντίσταση της ομάδας μας κράτησε το σκορ στα επίπεδα του 2 – 0 στο μεγαλύτερο διάστημα της επανάληψης, όμως δέκα λεπτά πριν από το τέλος ο Φωστήρας σημείωσε το 3 – 0 με μακρινό σουτ. Η Καστέλλα βγήκε μπροστά προκειμένου να πετύχει έστω το γκολ της τιμής και είχε ευκαιρία με τον Βάιλα και μία απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Γιαννέλη που δεν βρήκε στόχο. Το τελικό 5 – 0 διαμορφώθηκε στο τελευταίο τρίλεπτο όταν η αντίπαλη ομάδα εκμεταλλεύτηκε το ανέβασμα των παικτών μας και με αντεπιθέσεις σημείωσε άλλα δύο τέρματα.

ΚΑΣΤΕΛΛΑ :  ΚΟΝΙΔΑΡΗΣ  ΧΑΡΗΣ  --  ΠΡΟΒΑΤΑΣ  ΙΑΚΩΒΟΣ  (ΑΠΟΣΤΟΛΟΠΟΥΛΟΣ  ΓΕΩΡΓΙΟΣ)  --  ΣΙΔΕΡΗΣ  ΜΙΧΑΗΛ  --  ΒΑΣΙΛΕΙΑΔΗΣ  ΠΑΝΤΕΛΕΗΜΩΝ  --  ΣΥΡΙΑΝΟΣ  ΣΤΑΥΡΟΣ  --  ΣΙΔΕΡΗΣ  ΙΩΑΝΝΗΣ  --  ΒΑΙΛΑΣ  ΓΕΩΡΓΙΟΣ  --  ΤΟΠΙ  ΜΙΧΑΗΛ  --  ΓΚΟΡΓΚΙ  ΑΓΓΕΛΟΣ  --  ΓΛΥΚΟΦΡΙΔΗΣ  ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ  (ΓΙΑΝΝΕΛΗΣ  ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΛΟΥΚΑΣ)  --  ΚΑΡΑΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ  ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ  (ΛΑΠΟΚΩΝΣΤΑΝΤΑΚΗΣ  ΑΓΓΕΛΟΣ).

acr.ac.s.t b 2 acr.ac.s.t b 3

ΔΕΥΤΕΡΟΣ  ΑΓΩΝΑΣ
Γ  ΟΜΙΛΟΣ
ΤΡΙΤΗ  18  ΙΟΥΝΙΟΥ  2019  --  16:30

Α.Ο. ΚΑΣΤΕΛΛΑΣ  --  Π.Α.Σ. ΓΙΑΝΝΙΝΑ :   3 – 2

acr.ac.s.t c 2Ιστορικής σημασίας νίκη σημείωσε η Καστέλλα στο δεύτερο παιχνίδι που έδωσε για το τουρνουά καθώς επιβλήθηκε πιο εύκολα από το τελικό 3 – 2 του τοπικού και σουπερλιγκάτου Π.Α.Σ. ΓΙΑΝΝΙΝΑ. Η ομάδα μας είχε πολύ δυνατό ξεκίνημα. Έχοντας καλή κυκλοφορία κράτησε την πρωτοβουλία των κινήσεων στο μεγαλύτερο διάστημα και δημιουργούσε με ευκολία φάσεις στην αντίπαλη περιοχή. Στο 14΄με σέντρα σουτ ο Καραπαναγιώτης από την δεξιά πλευρά κρέμασε τον τερματοφύλακα και άνοιξε το σκορ. Όμοιο, δυνατό ήταν το ξεκίνημα για την ομάδα μας και στην επανάληψη με πολύ πίεση και αρκετές ευκαιρίες. Ονειρικό ήταν το δεύτερο τέρμα που πέτυχε στο 32΄ο Γλυκοφρίδης. Οι παίκτες μας έχτισαν με υπομονή μία επίθεση από την άμυνα αλλάζοντας δέκα δώδεκα πάσες από το κέντρο και μπροστά. Η μπάλα έφθασε έξω από την περιοχή στον Γιαννέλη που με κάθετη έβγαλε τετ α τετ τον Γλυκοφρίδη ο οποίος με αριστερό πλασέ την έστειλε στα δίχτυα. Στην συνέχεια ο ΠΑΣ έδειξε κάποια σημεία ανάκαμψης, πίεσε και κατάφερε να μειώσει σε 2 – 1 με σουτ μέσα από την περιοχή. Ξαναπήραμε την κατοχή, πιέσαμε και στο 44΄έγινε το 3 – 1. Από κόρνερ του Τόπι, ο Λαποκωνσταντάκης με σουτ σημάδεψε το δοκάρι και ο Βάιλας από κοντά πήρε το ριμπάουντ και με προβολή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Από αυτό το σημείο η μπάλα άρχισε να ανεβοκατεβαίνει από περιοχή σε περιοχή. Λίγο αργότερα ο Καραπαναγιώτης με σέντρα από τα δεξιά βρήκε τον Βάιλα που κατέβασε όμορφα και με πλασέ πέτυχε γκολ που κακώς ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Ένα λεπτό πριν από το τέλος ο ΠΑΣ πραγματοποίησε επίθεση από την αριστερή πλευρά που του απέφερε την μείωση του σκορ σε 3 – 2 με πλασέ μέσα από την περιοχή. Στην τελευταία φάση του παιχνιδιού οι Γιαννιώτες κέρδισαν κόρνερ ο Κονιδάρης έδιωξε με γροθιές καταφέρνοντας να βγάλει στην αντεπίθεση Γιάννη Σιδέρη, Γλυκοφρίδη και Βάιλα με μόνο έναν αντίπαλο τους αλλά προς γενική κατάπληξη ο ρέφερι σφύριξε την λήξη που βρήκε ένα κουβάρι τους παίκτες μας να πανηγυρίζουν την ιστορική νίκη.

ΚΑΣΤΕΛΛΑ :  ΚΟΝΙΔΑΡΗΣ  ΧΑΡΗΣ  --  ΠΡΟΒΑΤΑΣ  ΙΑΚΩΒΟΣ  --  ΣΙΔΕΡΗΣ  ΜΙΧΑΗΛ  --  ΒΑΣΙΛΕΙΑΔΗΣ  ΠΑΝΤΕΛΕΗΜΩΝ  --  ΣΥΡΙΑΝΟΣ  ΣΤΑΥΡΟΣ  --  ΓΙΑΝΝΕΛΗΣ  ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΛΟΥΚΑΣ  --  ΚΑΡΑΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ  ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ  --  ΣΙΔΕΡΗΣ  ΙΩΑΝΝΗΣ  --  ΓΚΟΡΓΚΙ  ΑΓΓΕΛΟΣ  --  ΤΟΠΙ  ΜΙΧΑΗΛ  --  ΒΑΙΛΑΣ  ΓΕΩΡΓΙΟΣ.

acr.ac.s.t c 1 acr.ac.s.t c 3

.

ΤΕΛΙΚΗ  ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ  /  Γ  ΟΜΙΛΟΣ  Κ16

1.    Α.Π.Ο. ΦΩΣΤΗΡΑΣ (2)   ΑΓ. 2 / Ν. 1 / Ι. 0 / Η. 0 / ΤΕΡΜ. 7 – 1 / ΒΑΘΜΟΙ  6
2.    Α.Ο. ΚΑΣΤΕΛΛΑΣ             ΑΓ. 2 / Ν. 1 / Ι. 0 / Η. 1 / ΤΕΡΜ. 3 – 7 / ΒΑΘΜΟΙ  3
3.    Π.Α.Σ. ΓΙΑΝΝΙΝΑ            ΑΓ. 2 / Ν. 0 / Ι. 0 / Η. 2 / ΤΕΡΜ. 3 – 5 / ΒΑΘΜΟΙ  0

ΤΡΙΤΟΣ  ΑΓΩΝΑΣ
PLAY  OFF  /  ΗΜΙΤΕΛΙΚΟΣ
ΤΕΤΑΡΤΗ  19  ΙΟΥΝΙΟΥ  2019  --  13:00

Α.Ο. ΣΤΑΥΡΑΚΙΟΥ  (ΣΧΟΛΗ  ΑΤΡΟΜΗΤΟΥ  ΑΘΗΝΩΝ)  --  Α.Ο. ΚΑΣΤΕΛΛΑΣ  :  2 – 0

acr.ac.s.t d 1Καταλαμβάνοντας την δεύτερη θέση στον Γ όμιλο η Καστέλλα έπαιξε στον ημιτελικό με τον πρώτο του Β ομίλου που ήταν ο τοπικός Α.Ο. ΣΤΑΥΡΑΚΙΟΥ μία ομάδα που λειτουργεί σαν σχολή του Ατρομήτου Αθηνών στην Ήπειρο από τον οποίο και ηττήθηκε στις λεπτομέρειες με 2 – 0. Η ομάδα μας ξεκίνησε με την ίδια ενδεκάδα όπως και στο νικηφόρο ματς με τον ΠΑΣ και μόλις στο πρώτο λεπτό από κόρνερ του Τόπι ο Βάιλας με κεφαλιά σημάδεψε το δοκάρι. Σταδιακά οι παίκτες της αντίπαλης ομάδας στηριζόμενοι στην μεγάλη σωματική τους διάπλαση και δύναμη κέρδιζαν μονομαχίες και μέτρα στον αγωνιστικό χώρο χωρίς όμως να καταφέρνουν να απειλούν. Από μία λάθος απόφαση του διαιτητή οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ. Από βαθιά μπαλιά και καταφανέστατο οφσάιντ που αγνοήθηκε από τον ρέφερι οι παίκτες μας παραχώρησαν κόρνερ η εκτέλεση του οποίου έφερε ολομόναχο στο πίσω δοκάρι παίκτη του Σταυρακίου που έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα. Από το πουθενά προήλθε το δεύτερο τέρμα των γηπεδούχων όταν κέρδισαν την μπάλα λίγο πιο κάτω από το κέντρο και πλάγια αριστερά και με ψηλοκρεμαστό σουτ από μακριά διαμόρφωσαν το 2 – 0. Δύο απευθείας εκτελέσεις φάουλ από τους Γιαννέλη και Βασιλειάδη που πέρασαν ανεκμετάλλευτα και ένα καλό σουτ του Βάιλα από καλή θέση που πέρασε άουτ λίγο πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου ήταν τα μόνα σημεία αναφοράς της ομάδας μας επιθετικά. Απολύτως ίδιο ήταν το σκηνικό και στην επανάληψη. Το Σταυράκι είχε φλύαρη υπεροχή αλλά η ομάδα μας δεν κινδύνευσε σχεδόν καθόλου αν εξαιρέσεις ένα δύο μακρινά σουτ που μπλόκαρε εύκολα ο Κονιδάρης. Η Καστέλλα προσπάθησε να αναπτυχθεί από τα άκρα αλλά και αυτή δεν κατάφερε κάτι το ουσιαστικό. Εξαίρεση αποτελούν δύο σουτ που έκαναν οι Γιάννης Σιδέρης και Βάιλας που πέρασαν άουτ καθώς και ένα δύο κόρνερ που κόπηκαν εύκολα από τα υψηλόσωμα στόπερ της τοπικής ομάδας.

ΑΛΛΑΓΕΣ :  ΛΑΠΟΚΩΝΣΤΑΝΤΑΚΗΣ  ΑΓΓΕΛΟΣ  --  ΓΛΥΚΟΦΡΙΔΗΣ  ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ  --  ΑΠΟΣΤΟΛΟΠΟΥΛΟΣ  ΓΕΩΡΓΙΟΣ.

acr.ac.s.t d 2 acr.ac.s.t d 3

ΤΕΤΑΡΤΟΣ  ΑΓΩΝΑΣ
ΑΓΩΝΑΣ  ΚΑΤΑΤΑΞΗΣ  ΓΙΑ  ΤΗΝ  ΤΡΙΤΗ  &  ΤΕΤΑΡΤΗ  ΘΕΣΗ
ΓΗΠΕΔΟ  ΝΟ 2  (ΣΤΑΥΡΑΚΙ)
ΤΕΤΑΡΤΗ  19  ΙΟΥΝΙΟΥ  2019  --  18:30

Α.Ο. ΙΩΝΙΚΟΣ ΝΙΚΑΙΑΣ  --  Α.Ο.ΚΑΣΤΕΛΛΑΣ :   3 – 0

acr.ac.s.t e 1Έχοντας αγωνισθεί λίγες ώρες νωρίτερα σε αντίθεση με τον Ιωνικό που με τον < τρόπο > του είχε τρεις ώρες παραπάνω για να ξεκουραστεί, η ομάδα μας έδειξε σημάδια κόπωσης  και δεν κατάφερε να πάρει θετικό αποτέλεσμα από το συγκεκριμένο ματς. Παρ΄όλες τις δυσκολίες η Καστέλλα κόντραρε στα ίσια τον ιστορικό αντίπαλο της και σε ένα μοιρασμένο παιχνίδι έχασε με 3 – 0 με τα δύο τελευταία τέρματα όμως να σημειώνονται στο τελευταίο τρίλεπτο. Όπως προαναφέραμε το ματς ήταν μοιρασμένο, η μπάλα ανεβοκατέβαινε χωρίς επικίνδυνες φάσεις μπροστά στις δύο εστίες. Η Καστέλλα στο πρώτο ημίχρονο προσπάθησε να παίξει κυρίως από τα άκρα αλλά χωρίς αποτέλεσμα καθώς εύκολα η δύσκολα έκοβαν οι αμυντικοί. Στην πρώτη του καλή ενέργεια επτά λεπτά πριν από το τέλος του πρώτου μέρους ο Ιωνικός άνοιξε το σκορ με μακρινό σουτ που στάθηκε αδύνατο να αποκρουσθεί από τον Κονιδάρη παρά την προσπάθεια που κατέβαλε. Πέντε λεπτά αργότερα απευθείας εκτέλεση φάουλ της Καστέλλας από καλό σημείο πέρασε ανεκμετάλλευτο. Άλλαξε στην επανάληψη ο τρόπος ανάπτυξης της Καστέλλας που προσπάθησε να διασπάσει την άμυνα του Ιωνικού με βαθιές μπαλιές εξαιτίας του κακού αγωνιστικού χώρου (πολλές λακκούβες) του γηπέδου. Σε μία από αυτές ο Βάιλας έφυγε ωραία στην πλάτη της άμυνας, τον κόντραρε αμυντικός και η μπάλα κατέληξε στον Καραπαναγιώτη που μόνος του πλάσαρε πάνω από τα δοκάρια. Το ματς κρίθηκε τρία λεπτά πριν από το τέλος όταν από κακό υπολογισμό στην άμυνα μας δεχτήκαμε το δεύτερο γκολ. Ακριβώς στην τελευταία φάση του παιχνιδιού ο Ιωνικός κέρδισε κόρνερ, από την εκτέλεση του οποίου ο Βασιλειάδης στην προσπάθεια του να διώξει την μπάλα την έστειλε στα δίχτυα της Καστέλλας.

ΚΑΣΤΕΛΛΑ :  ΚΟΝΙΔΑΡΗΣ  ΧΑΡΗΣ  --  ΣΙΔΕΡΗΣ  ΜΙΧΑΗΛ  --  ΣΙΔΕΡΗΣ  ΙΩΑΝΝΗΣ  --  ΒΑΣΙΛΕΙΑΔΗΣ  ΠΑΝΤΕΛΕΗΜΩΝ  --  ΣΥΡΙΑΝΟΣ  ΣΤΑΥΡΟΣ  --  ΤΟΠΙ  ΜΙΧΑΗΛ  --  ΒΑΙΛΑΣ  ΓΕΩΡΓΙΟΣ  --  ΓΙΑΝΝΕΛΗΣ  ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΛΟΥΚΑΣ  --  ΓΚΟΡΓΚΙ  ΑΓΓΕΛΟΣ  --  ΓΛΥΚΟΦΡΙΔΗΣ  ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ  --  ΚΑΡΑΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ  ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ.

ΑΛΛΑΓΕΣ :  ΠΡΟΒΑΤΑΣ  ΙΑΚΩΒΟΣ  --  ΛΑΠΟΚΩΝΣΤΑΝΤΑΚΗΣ  ΑΓΓΕΛΟΣ  --  ΑΠΟΣΤΟΛΟΠΟΥΛΟΣ  ΓΕΩΡΓΙΟΣ.

...................................................................................................

......................................................................................................................................................

aok-polo 2014

ΓΙΟΡΤΗ ΑΚΑΔΗΜΙΩΝ ΣΤΟ ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟ ΚΑΣΤΕΛΛΑΣ (15-06-2014)

akadhmia 2016 2017

Ο αθλητισμός είναι πολιτισμός και για εμάς τους ανθρώπους του ΑΟ ΚΑΣΤΕΛΛΑΣ, είναι τρόπος ζωής. Δημιουργήσαμε πριν από οκτώ χρόνια, την Ακαδημία Ποδοσφαίρου για παιδιά ηλικίας 5 -12 ετών και η ανταπόκριση ξεπέρασε κάθε προσδοκία μας. Συνεχίζουμε και φέτος τα μαθήματα ποδοσφαίρου στους μικρούς αθλητές, με μεγαλύτερη εμπειρία και περισσότερη διάθεση, προσφέροντάς τους τις γνώσεις και τα μυστικά του ποδοσφαίρου, διδάσκοντας παράλληλα το ευ αγωνίζεσθαι, βασική προϋπόθεση για τη συμμετοχή κάποιου στις ακαδημίες μας. Απευθυνόμενοι στους γονείς των παιδιών της Καστέλλας, τους καλούμε να εντάξουν τα παιδιά τους στη δύναμη της ομάδας της γειτονιάς τους, τον ΑΟ ΚΑΣΤΕΛΛΑΣ. Σας γνωστοποιούμε ότι στον ΑΘΛΗΤΙΚΟ ΟΜΙΛΟ ΚΑΣΤΕΛΛΑΣ λειτουργούν επίσης τμήματα απο 12 έως 17 ετών Παμπαίδων, Παίδων και Εφήβων καθώς και τμήμα υδατοσφαίρισης, στο οποίο θα μπορούν να συμμετέχουν οι αθλητές του Ποδοσφαιρικού τμήματος.

Αθλητικά πρωτοσέλιδα

Αγώνες τμημάτων Ακαδημίας ποδοσφαίρου ΤΖΟΥΝΙΟΡ (Κ12) - ΠΡΟΤΖΟΥΝΙΟΡ (Κ10)

Μίνι (2011 - 2012)

02 mini aok neoi eygenias 1